O projekte
Grantovú podporu Erasmus+ projektu za podpory koordinátora práce s mládežou TSK získalo Občianske združenie (OZ) Silnejší slabším. Odborným garantom projektu je koordinátorka práce s mládežou TSK Ing. Silvia Štefániková. Hlavnými partnermi v projekte sú TSK, KCVČ– RCM, Obec Chocholná – Velčice, Detský domov Myjava, Detský domov Strážnice, Uherský Ostroh.
Cieľom projektu bolo zvýšiť sebavedomie účastníkov, detí z detských domovov a rodín, ich kompetencie (nielen o živote v súlade s prírodou, ale aj naučiť ich životu, ktorí viedli naši predkovia) prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít zameraných na ochranu životného prostredia. Naši predkovia rešpektovali prírodu a starali sa aj o jej ochranu. Práve preto sme si porovnávali skúsenosti o týchto témach medzi mladými ľuďmi zo SR a ČR. Oni sú tí, ktorí už mali skúsenosti s prácou dobrovoľníka v združeniach alebo skupinách. Títo mladí ľudia mali problém dokončiť stredné vzdelanie alebo povinnú školskú dochádzku. Informovali sme ich o dobrovoľníckych akciách, ktoré boli pre nich prospešné a nasmerovali ich k budúcej práci, povolaniu, ale aj vyplneniu voľného času, sebarealizácii a sebapoznávaniu. Počas realizácie výmeny si vytvorili vlastné dobrovoľnícke činnosti.
Prostredníctvom neformálneho vzdelávania sme túto skupinu mládeže učili k lepšiemu presadeniu sa svojich záujmov, ale aj naladiť sa a poznať potreby komunity. Ako dôležité sme vnímali to, aby získali pocit niečoho, čo sami ovládajú. Čo bolo prospešné pre spoločnosť alebo jednotlivca. Zároveň sme ich posúvali pri objavovaní nových zručností a podporovali proces sebapoznávania. Pri realizácii dobrovoľníckych aktivít si uvedomovali svoje zručnosti, schopnosti a vedomosti, ale aj svoje sny a túžby. Projektu sa zúčastnilo 40 účastníkov, 7 lídrov a zdravotný dozor.
Výsledky projektu
Pri realizácii projektu sme dosiahli
- Zmenu vnímania dobrovoľníctva u účastníkov
- Zmenu vnímania dobrovoľníctva v komunite, ktorá ho začala brať ako prínos
- Rozvoj kompetencií – softskills u účastníkov a prispeli k zvýšeniu ich pripravenosti na trh práce
- Prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít prispieť k ochrane životného prostredia v chránenej krajinnej oblasti Bielych Karpát
- Prispieť k informovanosti návštevníkov o oblasti – flóre a faune, spôsobe ich ochrany
Výstupom projektu bola aj brožúrka a výsledné video, ktorým chceli účastníci poukázať na problematiku dôležitosti ochrany životného prostredia.
Video z projektu