PROGRAM
9:30 – 10:00 Registrácia
10:00 – 12:00 Predstavenie projektu Sila mladých a mládežníckych parlamentov, novinky z národnej a regionálnej úrovne
12:00 – 13:00 Obed
13:00 – 14:30 Workshopy na rôzne témy
14:30 – 15:00 Prezentácie výstupov workshopov
15:00 – Záver konferencie
Konferenciu viedol predseda Mládežníckeho parlamentu mesta Prievidza / Rady mladých mesta Prievidza Martin Daško, ktorý v úvode predstavil hostí a program konferencie. Pani poslankyňa Helena Dadíková, predsedníčka Komisie školstva a kultúry mesta Prievidza privítala hostí a ocenila prácu Rady mladých mesta Prievidza. Za MsÚ mesta Prievidza privítal účastníkov prednosta Alojz Vlčko, ktorý aj ospravedlnil pani primátorku a zároveň predstavil vedúcu kancelárie primátorky Dianu Dušekovú.
Martina Knapová, vedúca odboru školstva a kultúry Trenčianskeho samosprávneho kraja ocenila prínos práce s mládežou pre rozvoj mladých ľudí. V priebehu konania konferencie sa pripojil k nám aj viceprimátor mesta Prievidza Norbert Turanovič, ktorý taktiež zaujal účastníkov svojim príhovorom a podporou činnosti Rady mladých mesta Prievidza. Podporu vyjadril aj pán riaditeľ CVČ Prievidza Dárius Štrba, ktorému ďakujeme aj za podporu nielen tohto podujatia, ale aj mnohých ďalších, ktoré prispievajú k rozvoju práce s mládežou nielen na území mesta Prievidza.
Následovalo predstavenie celej realizácie projektu SILA MLADÝCH, ktorý realizoval množstvo podporných aktivít pre rozvoj nielen mládežníckych parlamentov na území Trenčianskeho kraja, ale ovplyvnil v mnohých mestách výrazne prácu s mládežou. „Ďakujeme mestám Prievidza a Púchov, ktoré boli ochotné zdieľať svoje skúsenosti s činnosťou mládežníckych parlamentov a tak pomôcť mestám, ktoré ich ešte nemali, alebo prechádzali nutnou zmenou a reštartom svojich mládežníckych parlamentov.“ uviedla Silvia Štefániková, Koordinátorka práce s mládežou TSK. Poďakovala realizačnému tímu Sily mladých: Kataríne Cifríkovej, Koordinátorke práce s mládežou mesta Prievidza, ktorá v spolupráci spoluorganizovala túto konferenciu, Alenke Strýčkovej – Koordinátorke práce s mládežou mesta Púchov a mladým školiteľom, ktorí počas 2 rokov školili mladých z iných miest: Veronike Plachej, Michaele Šaálovej, Martinovi Daškovi, Kataríne Strýčkovej, Lei Stehelovej a Jakubovi Naňákovi.
Helena Klempa, regionálna koordinátorka podpory práce s mládežou pre Trenčiansky kraj z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže predstavila podporné aktivity a činnosť NIVAMu.
Každý rok 20. novembra oslavuje svet výročie prijatia Dohovoru o právach dieťaťa a 17. novembra sme si pripomínali Medzinárodný deň študentstva. Ako vznikol, a akú významnú rolu zohrali práve mladí ľudia v dejinách sme si pripomenuli aj krátkym videom.
Pani Magda Malichová, ocenená pracovníčka s mládežou aj na regionálnej úrovni nám k tomu predstavila viac.
Nasledovali prezentácie mládežníckych parlamentov. Predstavili sa nám mládežnícke parlamenty miest Púchov, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany a Zvolen. Materiálmi, ale aj predstavením činnosti zaujali Stanislava Minárik Hrišková z Trenčín2026, ktorá predstavila aktivity mesta Trenčín, Európskeho hlavného mesta kultúry 2026 a Dagmara Šujanová z Trenčianskeho dobrovoľníckeho centra.
Po prestávke na obed nasledovali workshopy na 3 témy, ktoré si účastníci vybrali ako najdôležitejšie: mládežnícke a školské parlamenty, duševné zdravie a činnosť koordinátorov mládežníckych parlamentov a práce s mládežou.
V závere sme si „zopakovali“ niektoré fakty o mládežníckych parlamentoch prostredníctvom Kahoota, a výhercom mikiny so značkou Sily mladých, ktorú vytvoril školiteľský tím si odniesol Jakub Markech z Mládežníckeho parlamentu Zvolen.
Konferencie sa zúčastnilo spolu 65 účastníkov, zástupcov mládežníckych a školských parlamentov, zástupcov mesta, koordinátorov mládežníckych parlamentov a práce s mládežou, ale aj hostí.
Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu
Konferencia Sila mladých je otváracou veľkou aktivitou projektu, ktorý získalo Regionálne centrum mládeže z grantového programu Erasmus +. Dvojročný projekt priamo reflektuje na potreby mladých ľudí v Trenčianskom kraji a jeho aktivity a ciele z Koncepcie rozvoja práce s mládežou TSK do roku 2028. Spolu s partnermi chceme pomôcť rozvíjať participáciu a aktivizáciu mladých ľudí aj v ďalších mestách. Mládežnícke parlamenty v samotných mestách spájajú a prepájajú mladých ľudí zo školských parlamentov. Z krajskej úrovne chceme napomôcť tomuto procesu a vytvoriť priestor na spoluprácu školských a mládežníckych parlamentov ale aj organizácií a neformálnych skupín v oblasti práce s mládežou.
Partnera projektu, CVČ Púchov, na konferencii zastupovala Koordinátorka práce s mládežou mesta Púchov a riaditeľka CVČ PaedDr. Alena Strýčková, ktorá zároveň koordinuje Mládežnícky parlament mesta Púchov, ktorých členov sme tiež mali možnosť privítať a CVČ Prievidza, ktoré zastupovala Koordinátorka práce s mládežou mesta Prievidza Mgr. Katarína Cifríková, spolu s členmi Rady mladých mesta Prievidza.
Projekt Sila mladých je podporený z grantového programu Erasmus +. Je zameraný na podporu vzniku a činnosti mládežníckych parlamentov, rozvoja participácie mladých ľudí nielen na lokálnej, ale aj regionáolnej úrovni a spolupráce mládežníckych parlamentov na území Trenčianskeho kraja.
Projekt realizujeme s partnermi CVČ Včielka Púchov a CVČ Prievidza.
Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o demokratickom systéme a jeho reflektovaní na činnosť študentských parlamentov a následne zvýšiť aktívnu participáciu mládeže na živote ich komunít. Účastníci sa podelia o svoje skúsenosti a nápady s ostatnými mladými ľuďmi z iných európskych krajín, pokiaľ ide o demokraciu, aktívnu účasť mládeže a prácu študentských parlamentov.